IMPACT STORY

Budowa i wdrożenie CMSa bez przerw w działaniu portalu dla 7 mln użytkowników

Trzy oddzielne systemy zarządzania treścią wymagały połączenia w jeden i zintegrowania z systemem transakcyjnym zarządzanym w centrali firmy za granicą. Poprzednie rozwiązanie nie było skalowalne dla ogromnej liczby użytkowników klienta, więc konieczne było nowe podejście technologiczne.

Klient

Operator wiodącego programu lojalnościowego, którego uczestnicy mogą zbierać punkty podczas zakupów, a następnie wymienić na nagrody. 7 milionów aktywnych kart w Polsce, ok. 90 tysięcy nowych konsumentów miesięcznie.

Potrzeba

Usunięcie poważnych problemów z wydajnością dotychczasowego CMS (systemu zarządzania treścią) stworzonego na bazie oprogramowania open source i obsługą ruchu generowanego przez 7 mln użytkowników. Eliminacja przerw oraz utrudnień w dostępie do serwisu z uwagi na jego przeciążenie. Stworzenie możliwości swobodnego dodawania nowych elementów do portalu.

Ograniczenia operacyjne i budżetowe uniemożliwiały zbudowanie od razu całego rozwiązania. W porozumieniu z działem IT klienta podjęto decyzję o wykorzystaniu podejścia continuous development –  system był wymieniany kawałek po kawałku podczas regularnego rozwoju.

Rozwiązanie

Po przejęciu zadań związanych z utrzymaniem, rozwojem, hostingiem i administracją portalu programiści Retailic zdiagnozowali brak opłacalności inwestycji w kolejne przebudowy używanego dotąd CMS-a i zarekomendowali budowę nowego, dedykowanego systemu. Prace prowadzone były dwutorowo. Tworzyliśmy i wdrażaliśmy kolejno elementy i funkcjonalności nowego rozwiązania, dbając jednocześnie o pracę bez zakłóceń poprzedniego. W ciągu dwóch lat nowy CMS w całości zastąpił przestarzały system. W trakcie prac, jak i podczas ostatecznego wdrożenia nie wystąpiła nawet najkrótsza przerwa w dostępie do portalu.

– Zespół Retailic od początku współpracy wychodził z inicjatywą zmian technologicznych projektując oraz rozwijając nowy system zarządzania treścią tak, aby decyzja o przejściu w całości na budowane rozwiązanie była możliwa i jak najłatwiejsza – zarówno technicznie, jak i operacyjnie. Przewidywali nasze potrzeby – wspomina opiekun projektu ze strony klienta.

Rezultaty

Wraz z wdrożeniem nowego portalu skończyły się problemy z wydajnością i przerwy w działaniu. Przy okazji ograniczyliśmy koszty infrastruktury IT – administratorzy Retailic zoptymalizowali konfigurację hostingu w chmurze, tj. zasoby serwerów automatycznie dopasowują się do zapotrzebowania. CMS Retailic okazał się również bezpieczniejszy od poprzedniego. W przeszłości wewnętrzny dział bezpieczeństwa Klienta często zwracał uwagę na luki w open source’owym systemie, obecnie zdarza się to niezwykle rzadko.

Koszty bezpośrednie pochłonęły około 10% odpowiedniego budżetu – pozostałe 90% pokryto z bieżących kosztów rozwoju. Cały proces rozwoju i wymiany odbywał się „w tle” – mając do czynienia ze stale zmieniającym się środowiskiem, ale bez przestojów i przerw.

Retailic has been supporting PAYBACK development on the internet for many years now, delivering fast and stable solutions, with cooperation based on trust.
Piotr Awdziewicz
Board member, IT & Product Development Director at PAYBACK Polska American Express Group

Newsletter Retailic

Dołącz do grona najlepiej poinformowanych!

ODKRYJ INNE
Poprawa efektywności sprzedaży w salonach mody damskiej, dzięki oparciu pro…
Sprzedaż online gwałtownie zmienia swój charakter. Konieczne jest wprowadze…
“If you want to spin up a relatively fast developer-friendly cloud server f…